Hög förändringsförmåga kräver psykologisk trygghet

Ca 100 ledare inom en vårdförvaltning samlades årligen och vi fick förmånen att komma och tala om medarbetardriven förändring.

Vi nådde igenom med vårt budskap att förändring sker ytterst ute hos våra operativa medarbetare, vilka utgjorde ca 97% av humankapitalet i deras organisation.

Man fattade beslut om att investera i en pilot på den administrativa avdelningen med ca 25 deltagare. En pilot i att skapa medvetenhet om och träna medarbetares förändringsförmåga.

Önskan var att vi drev detta som något av en studiecirkel, även om vi som leverantör såg det mer som en träningscirkel.

Det kändes nog nästan mer spännande för oss än för dom, äntligen skulle vi få prova vårt upplägg och material som låg på en lärplattform. Vi såg framför oss hur vi skulle följa träningsresan både i hur långt man kommit i att ta till sig materialet och i vilka resultat det ledde till i deras verklighet.

Individen bestämde sin egen resa igenom boken, kursmaterialet och den träning vi sett framför oss skulle ske i deras arbetsgrupper.

Nu var det så att närmare 1 år hade gått från beslutet om att köra piloten till att finansiering och uppstart kom igång. Oturligt nog, hade många chefer byts ut, vilket innebär att den positiva stämning och det spännande beslut man under den inspirerande dagen, för ett år sedan inte längre fanns kvar i ledarkollektivet.

Chefer och ledare var inte längre mottagliga för att det skulle tränas och därmed göra saker annorlunda, på ett sätt som skulle kunna rubba deras mötesupplägg och ta tid från deras redan stressade arbetsvardag.

De flesta deltagare uppvisade ett intresse av att delta, men när det blev klart att man också skulle träna i sin egen verklighet, där chefen ej stöttade detta, uppstod ett förklarligt motstånd.

Chefer och medarbetare blev otrygga för det förstod inte vad som förväntades av dem.

Trygghet i förändring

Programmet genomfördes, men det sociala beteendet blev att alla föll in i det vi tidigare varit med om. Tryggheten i att ”bara” gå på kurs utan att förväntas förändra något i vardagen.

Vi som leverantör fick inse att cheferna behöver känna sig trygga med vårt träningsupplägg.

Deltagarna och cheferna deltar tillsammans i träningen och vi är alla med på att konkret träna i vår egen verklighet, utifrån några av våra egna vardagssituationer.

Vi som leverantör fick lära oss att just byggandet av förändringsförmåga, kräver också trygghet.

Nästa
Nästa

Hög förändringsförmåga kan bidra till mindre sjukskrivningar orsakade av psykisk ohälsa